RSS
sobota, 28 marca 2009
Po spotkaniu Topolanka-Paroubka: wybory w październiku

Zapaliło się zielone światło dla rozwiązania kryzysu rządowego. Liderzy dwóch najsilniejszych partii w Czechach spotkali się w piątkowy wieczór na zamkniętym posiedzeniu.Za podsumowanie spotaknia należy uznać zgodę co do terminu przedterminwoych wyborów. Zgodnie z deklaracją szefa CSSD odbędą sie w październiku. Resztę szczegółów przedstawi Paroubek na jutrzejszej konferencji prasowej. 

Premier Topolanek nie chce rozmawiać o wszystkich tematach poruszanych na spotkaniu. Mogę potwierdzić, że w piątek wieczorem rozmawialiśmy. Nie chcę jednak mówić o poszczególnych ustaleniach.

Natomiast Paroubek postanowił zorganizować nadzwyczajną konferencję prasową w najbliższą niedzielę.

Obaj panowie rzeczywiście się spotkali. Na negocjacjach jednak nie byłam obecna, proszę oczekiwać na konferencję prasową - powiedziała Blechova dla dziennika on-line Tyden.cz.

W niedzielę będziemy rozmawiać telefonicznie

Następne rozmowy między Topolankiem i Paroubkiem są zaplanowane na niedzielę,  kiedy obaj liderzy najsilniejszych partii mają odbyć konferencję telefoniczną.

Reakcje Pałacu Prezydenckiego na dopiero co zawarte porozumienie nie są jeszcze znane. Ostatnio prezydent Vaclav Klaus spotkał się w piątek z Paroubkiem i przewodniczącym ludowców Jirzim Czunkiem.

Wspólnie zarysowali scenariusz rozwoju politycznych wydarzeń: głównym krokiem miałaby być modyfkacja gabinetu Topolanka i ustabilizowanie nowego układu politycznego.  Miałoby to zostać zagwarantowane tym, że misję skonstruowania nowego gabinetu miałby otrzymać ten, kto dostarczy na Hrad 101 podpisów poselskich.

Prezydent nie stara się o wpływanie na rozwój wydarzeń. Na weekend nie ma zaplanowanych żadnych spotkań w sprawie nowego rządu - powiedział rzecznik prezydenta Radim Ochvat.

Odwołajcie Langera i Vesecką

Paroubek powiedział, że CSSD jest zdolna tolerować rząd Topolanka do początku czerwca pod warunkiem, że ustąpi minister spraw wewnętrznych i generalna prokurator Renata Vesecka.

Padły i inne nazwiska, ale zgodziliśmy się od nich odstąpić  - powiedział Paroubek, na pytanie, czy CSSD ma jeszcze inne żądania personalne.

Paroubek rozmawiał z Topolankiem również o ratyfikacji traktatu lizbońskiego i pozycji rządu wobec województw.

Chcemy, aby rząd przestał atakować województwa na przykład poprzez ograniczanie dotacji na rzecz noclegowni lub służby zdrowia - powiedział Paroubek.

Rokowania trwają

Negocjowanie nad nowym rządem zostało w czwartek powierzone przez zarząd ODS: Topolankowi, wiceprzewodniczącemu Davidowi Vodrażkowi i szefowi klubu obywatelskich demokratów Petrowi Tluchorze.

Oczekuje się, że w czasie weekendu będą odbywać się jeszcze dalsze spotkania między grupami negocjacyjnymi obu najważniejszych partii. Ani lider ludowców Jirzi Czunek, ani delegat partii komunistycznej, nie będą w nich uczestniczyć. 

 

 

Źródło:

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/schuzka-topolanek-paroubek-volby-v-rijnu_112183.html (29.03.2009)


Tłumaczenie własne: RK85 

 

wtorek, 24 marca 2009
Rząd upadł. Został pogrzebany przez: Tlustego, Schwippela, Jakubkovą i Zubovą

Rząd nieprzetrwał głosowania nad wotum nieufności. Opozycja potrzebowała ku temu 101 głosów. Wraz z Komunistyczną Partią Czech i Moraw za wotum nieufności głosowali odszczepieńcy z partii budujących dotychczas rządzącą koalicję: Vlastimil Tlusty, Jan Schwippel, Olga Zubova i Viera Jakubkova. Tlusty został wykluczony z klubu poselskiego ODS.

 

 


 Jakubkova: Na początku nie chciałam upadku rządu

To jej głos był zaskoczeniem. Wszakże w swoim ostatnim wystąpieniu powiedziała, że rządu nie poprze, ale nie było pewne czy swoje stanowisko utrzyma i nie zmieni zdania, czy też wraz z opozycją zagłosuje za wotum nieufności.
Po mojej rozmowie z premierem można było oczekiwać takiego rezultatu - powiedziała iDNES.cz Viera Jakubkova. Nie byłam zainteresowana upadkiem rządu, chciałam głosować za nim, ale pan premier nie wyraził zainteresowania żadną z propozycji, które mu przedstawiłam. Zakładam, że pan prezydent przyjmie dymisję i będzie się starać o powołanie nowego rządu - dodała.

 

Posłowie głosowali po niemal czterogodzinnej debacie, w trakcie której z największym napięciem oczekiwano jak zachowają się koalicyjni "buntownicy".

Premier Mirek Topolanek po ogłoszeniu rezultatów głosowania podziękował tym, którzy nie zachowali się tak jak opozycja. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali za rządem. Uznaję jednak wyniki tego głosowania i będę postępować zgodnie z Konstytucją. Dziękuję.

Lider opozycji Jirzi Paroubek chce powołania technicznego rządu ekspertów. Takiego, który uzyskałby poparcie szerokiego spektrum politycznego. Przedterminowe wybory mogłyby odbyć się wiosną lub latem - powiedział dziennikarzom zgromadzonym w parlamencie.

Od prezydenta oczekuje się, że będzie działać w ramach przepisów konstytucji i jak najszybciej rozpocznie rozmowy liderów partii politycznych reprezentowanych w parlamencie. Rząd, który podał się do dymisji może sprawować swoje obowiązki. Nie powinnien jednak zabierać do najbardziej drażliwych tematów, takich jak prywatyzacja lub ustawy reformujące w sferze służby zdrowia - powiedział Paroubek dziennikarzom. Według niego prezydent Klaus mógłby przy wyborze nowego premiera rozważać innego kandydata z ODS. 


Prezydent Klaus zwleka z komentarzem 

Z Pałacu Prezydenckiego zostało wydane jedynie krótkie oświadczenie. Prezydent zapoznał się z głosowaniem, które odbyło się w parlamencie. Dalszy przebieg wydarzeń będzie toczyć się zgodnie z zasadami konstytucji. W tej chwili prezydent uważa za przedwczesne i niepotrzebne komentowanie wydarzeń, które miały miejsce w parlamencie - brzmi oświadczenie.

Jest to ważne posunięcie i wskazuje na odpowiedzialne podejście prezydenta. Będziemy się starać o naprawienie nieprzemyślanego kroku opozycji - powiedział iDNES.cz szef klubu KDU-CSL Pavel Severa. Rezultat jest taki, jaki jest - powiedział Peter Wolf, który głosował za rządem. Zaskoczył go jednak Jan Schwippel. I to swoją argumentacją, którą operował jeszcze w przebiegu swojego wystąpienia - powiedział. Pochwalił mowę premiera, które było wspaniałe. Dostałem wiele smsów od twardych socjaldemokratów: Ten Topolanek, to miał naprawdę dobre przemówienie.                                


Politolog: Wszystkie inne rozwiązania  

Według politologa Tomasza Lebedy Sejm wyraził wotum nieufności w chwili, gdy nie istnieje ku niemu żadna inna dobra alternatywa. Te rozwiązania są gorsze lub jeszcze gorsze - powiedział dla iDNES.cz. Skomplikuje się również kwestia czeskiej prezydencji w UE i rozwiązywanie kryzysu gospodarczego. Jego zdaniem rząd mógłby sprawować swoje funkcje przez kolejne miesiące. Jednak nie może być tak do roku 2010, ale jedynie do wcześniejszych wyborów - dodał. Zgodnie z konstytucją wcześniejsze wybory mogą być zarządzone po trzech nieudanych próbach powołania rządu, choć cały ten proces może trwać i cały rok. Jednak partie mogą się porozumieć co do tego, aby przez te próby przebrnąć czysto formalnie - dodał Lebeda.

Obie najsilniejsze partie mogłyby się również porozumieć co do zorganizowania przedterminowych wyborów przy pomocy jednorazowej ustawy konstytucyjnej. Stało się to już w roku 1998. Takie interwencje wobec przepisów Konstytucji są jednak niepożądane - wspomina politolog.

CSSD forsuje koncepcję rządu technicznego, która przeprowadziłaby by Czechy do wyborów w normalnym terminie. Upadek rządu może ugruntować pozycję Vaclava Klausa jako reprezentanta Czech w czele UE. Zadziała prawo, że im słabszy rząd, tym silniejszy prezydent. Słaby rząd postawiony do dymisji oczywiście daje większą przestrzeń głowie państwa - mówi politolog.   

 

Źródło:

iDNES.cz, Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

http://zpravy.idnes.cz/vlada-padla-pohrbili-ji-tlusty-schwippel-jakubkova-a-zubova-pq6-/domaci.asp?c=A090324_171609_domaci_klu (24.03.2009) 

Tłumaczenie własne. RK85:) 

sobota, 21 marca 2009
Najbardziej poszukiwani pracownicy w Republice Czeskiej? Murarze!
Obawiasz się zwolnienia? Jeśli jesteś tokarzem, ślusarzem, kelnerką lub sprzedawczynią, to nie musisz się niczego obawiać. I to nie tylko z tego powodu, że twojej branży raczej nie dosięgnie fala zwolnień, ale i też dlatego, że pracownicy twojej profesji są nadal poszukiwani przez pracodawców.
Archiwum
Zakładki:
Ciekawe strony